Jak najít své poslání díky Ikigai?

Najít své poslání v životě je krokem k naplnění a štěstí, přesto to může být pro mnoho lidí složité. Problém je hlavně v tom, že často hledají něco světoborného. Nějaké osvícení. Očekávají něco honosného a pompézního, něco, co jim změní život… Všechno, co je míň než toto, je nedostatečné. Poslání se v tomto kontextu stává něčím chimerickým. Ale co když je to jinak?

Všeobecné vnímání poslání ve společnosti je podle mě přeceňované. Mnoho lidí své poslání už teď v nějaké podobě má, jen o tom neví. 

Málokdo se totiž narodí s jedním jasným talentem, který rozvíjí od útlého věku. Přesto si často poslání spojujeme právě s výkony úspěšných hudebníků, umělců či sportovců. 

Prozradím vám jednu zásadní myšlenku: Hledejte poslání v tom, co žijete nebo co jste žili v minulosti. Protože pokud je něco vaším posláním, už se to zaručeně ve vašem životě někdy v nějaké formě objevilo.

Skvělým nástrojem pro to, jak najít své poslání je Ikigai. Japonský koncept, který je v západním světě pojatý jako průnik 4 oblastí:

  1. Co milujete
  2. V čem vynikáte
  3. Za co dostanete zaplaceno
  4. Co můžete dát světu

Díváte se sami na sebe z výše uvedených 4 úhlů pohledu a objevujete své talenty, silné stránky, životní hodnoty a funkční osobní strategie. To vše je základnou pro vaše poslání. Vnímání toho, kdo jsme a co je naším posláním vnáší do života smysl, který nás motivuje k dosažení našich cílů a pomáhá nám objevit vnitřní sílu.

3 tipy, na co se zaměřit během hledání poslání:

  • Jedna z užitečných věcí, kterou můžete udělat pro objevení svého poslání je zamyslet se nad tím, co vás skutečně naplňuje a co vás baví. Co konkrétně vás dělá šťastným a naplňuje vás smyslem? Zkoumejte detaily během veškerých vašich aktivit – pracovních i mimopracovních. Co vám opravdu jde? Proč vás to baví?
     
  • Je také důležité zaměřit se na své vlastní hodnoty a na to, co je pro vás v životě důležité. Poslání by mělo obsahovat a podporovat vaše osobní hodnoty.
  • Zkoumejte, co je prospěšné pro společnost. Ptejte se: Čím je moje osobnost prospěšná světu? Čeho si na mě cení ostatní?

Když najdete své poslání, nejenže to posiluje vaše sebevědomí, ale také vás to připravuje na životní výzvy. Je to totiž taková vaše životní kotva a vnitřní „PROČ“. Nicméně žít své poslání je proces. Je důležité si uvědomit, že poslání se může v průběhu času rozvíjet, a je to přirozená součást života. Proto místo lpění na něčem, co už nefunguje raději hledejme nové způsoby, jak poslání naplňovat, aby bylo stále v souladu s našimi hodnotami a aktuálními záměry.

Chcete vědět víc o Ikigai koučinku? Podívejte se sem.

Životní, kariérní a Ikigai koučka
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů