Co je IKIGAI?

Zázrak, který přináší do tvého života nový rozměr.

Ikigai je původem japonský koncept, který byl na západě zpracován do systematického celku. Nemá definici a těžko se popisuje, protože pro každého jedince je ikigai jiné. Je to pocit, který ucítíte, když ho objevíte. Najednou jakoby vám do života přišel smysl. Smysl toho, co děláte, ale i váš smysl pro svět. Máte důvod, proč každé ráno vstát z postele. Cítíte, že jste na správném místě.

Zkrátka víte, kdo jste a co je váš životní úkol. Co přináší vaše existence světu a lidem kolem vás. Je to vaše jedinečná esence. Je to směr, kterým jdete a způsob, jakým dosahujete toho, po čem toužíte. To vše významně přispívá k dlouhodobému pocitu štěstídlouhověkosti.

Koncept ikigai stojí na 5 pilířích: 

  1. Začít s málem
  2. Radovat se z maličkostí
  3. Oprostit se od sebe sama
  4. Harmonie a udržitelnost
  5. Být tady a teď

Tyto pilíře ikigai mají ve světě ikigai speciální význam. Bylo vysledováno, že ten, kdo má své ikigai, přirozeně žije i tyto pilíře. Díky nim dokážete víc prožívat. Díky nim jste šťastnější. 

Ikigai diagram

Ikigai se v moderním pojetí zpracovává do Venn diagramu. Pomáhá nám dát ikigai alespoň nějaký systém. Prolnutí 4 tématických kruhů představuje ikigai. 

  1. Co miluješ
  2. V čem vynikáš
  3. Co přinášíš světu
  4. Za co dostaneš zaplaceno

Každý kruh vyjadřuje důležitou životní složku. Nezapomínejte vždy propojovat osobní i pracovní rovinu.

Co miluješ

Zkuste si vzpomenout na svou první lásku, na kroužky, hry a zábavu, které jste milovali jako děti, oblíbený film nebo písničku, kterou když slyšíte, okamžitě vás to nutí se pohybovat. A při čem ještě zažíváte podobný pocit radosti, plynutí, vypnutí hlavy, zabavení? Při činnostech, které nás opravdu baví často ztrácíme pojem o čase, cítíme štěstí a nabíjí nás to energií.

V čem vynikáš

U tohoto kruhu má spoustu lidí tendenci se podceňovat. Nebuďte příliš sebekritičtí. Často naše talenty nevidíme, protože nám to přijde naprosto přirozené. Takže … v čem se cítíte jako ryba ve vodě? Přirozeně? Můžete požádat i pár lidí ze svého okolí, ať vám napíšou, jaké silné stránky u vás vnímají. Pamatujte na to, že nemusíte být nejlepší, můžete být nedokonalí, podstatné ale je, že dáváte to nejlepší ze sebe.

Co přinášíš světu

Zapřemýšlejte nad svým proč? Co podle vás svět potřebuje? Jaký přínos? Koukejte se na potřeby lidí, které vnímáte ze svého nitra jako důležité, a které jsou
v souladu s tím, co můžete nabídnout světu vy. Každá činnost, každá profese, je nějak prospěšná světu – učitel, hudebník, programátor, uklízečka, kuchař, automechanik…ti všichni pomáhají a přispívají svými talenty světu.

Za co dostaneš zaplaceno

Co z toho, co máte rádi, je někdo jiný ochotný finančně ocenit? Za co vám můžou druzí dát zpět energii ve formě peněz?  Často totiž máme pocit, že činnost, kterou máme rádi, se nemůžeme živit. Věřte, že opravdu kdykoliv může přijít nápad, který vám může přinést aktuálně nepředstavitelné bohatství. A čím víc otevření budete, tím větší prostor získává vaše kreativita.

Zaujalo vás Ikigai?

Chcete se vydat na objevnou cestu za tím svým? 
Přečtěte si víc o ikigai koučinku.

Životní, kariérní a Ikigai koučka
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů